SAĐENJE LOVORA
POTREBAN MATERIJAL ZA SADNJU LOVORA
- sadnice lovora
- lopata
- vrtno tlo
- prirodno gnojivo ili stajski gnoj
- treset ili komposta
- škare za obrezivanje
PRIPREMA JAME ZA SAĐENJE I POSEBNE ZNAČAJKE
- Preporuča se iskopati jamu za sadnju nekoliko dana prije sadnje. Širina jame treba biti 100 cm, a dubina 60 cm.
- Prilikom iskopa jame odvojite gornji plodni sloj od donjeg sloja zemlje - na zasebne hrpe.
- Živicu od lovora nije teško obrezati. Moramo samo paziti da ne obrezujemo u vrućem i/ili sušnom razdoblju, jer se u protivnom rezano lišće može osušiti i otpasti.
SADNJA LOVORA
- Pripremite prostor na kojem ćemo posaditi živicu.
- Koristite grablje i lopatu za uklanjanje trave, korova i biljaka.
- Uklonjeni materijal stavlja se na kompost, ali se ne koristi kod sadnje lovora.
- Kopamo jamu/jarak koji je cca. 50 cm i najmanje 5 cm dubine od korijenske grude lovora.
- Važno je zrahljati tlo na dnu jame (20-30 cm), jer to pomaže da se korijen lovora brže i bolje ukorijeni.
- Ako lovorike posadimo na udaljenosti od 40 cm, onda ima smisla iskopati jarak, jer je lakše kopati po dužini nego svaku rupu zasebno.
- Ako se jarak kopa strojem, onda bi trebao biti malo dublji (50 cm), jer žlica bagera može zgnječiti tlo i učiniti ga zbijenim, što znači da se voda neće dobro ocijediti.
- Ako već imate kvalitetno tlo u koje ćete posaditi (nije zbijeno, s rukom se može zdrobiti) onda na dno jarka/rupe dodajte samo malo ustajalog gnojiva ili prirodnog gnojiva u briketima.
- Ako je tlo jako teško ili pjeskovito, onda na dno rupe dodajemo i ilovastu zemlju, jer će tako lovor dobiti bolju podlogu za ukorjenjivanje.
- Ako je tlo na kojem ćemo saditi živicu loše, dodajemo i dodatke za razvoj korijenskog sustava te prirodno gnojivo ili ustajali stajski gnoj.
- Dodatak korijenskog sustava pogodan je za biljke i djeluje u skladu s korijenskim sustavom te omogućuje lovoru da razvije sekundarni korijenski sustav koji je važan za razvoj zdrave živice.
- Dopustimo li biljkama da brzo i lako razviju svoj korijenski sustav, živica će biti zdrava i lijepa.
- Lovore pažljivo stavite u jarak na udaljenosti od 40 do 60 cm i posipajte zemljom.
- Pazite da vrh korijenske grude bude do 2 cm ispod gornje razine tla.
- Napunite jamu/jarak zemljom i petom stopala pritisnite tlo oko biljke tako da se korijenska gruda čvrsto smjesti u tlo.
- Ako živimo u području gdje su jaki udari vjetra, onda i lovoru dajemo oslonac. Time se sprječava pomicanje korijenske grude i time se omogućuje brzi razvoj korijenskog sustava.
- Želite li olakšati košnju, a želimo i da naš vrt izgleda uvijek uredno, živicu i travu odvajamo metalnim obrubom. Na taj način postižemo da trava neće prerasti ispod lovora, a osim toga nećemo morati kositi ispod grana. Na tlo oko lovora rasprostrite filc (tkaninu koja sprječava rast korova) i posipajte ga korom ili kamenčićima.
PRVO OBREZIVANJE LOVORA
- Kod sadnje se lovoru oduzima 1/3, čime se potiče rast u prvoj godini.
- Kasnije se živica od lovora obrezuje jednom godišnje u proljeće, ali istina je da je tada moramo malo više rezati jer lovor godišnje naraste 30-60 cm.
- Lovor savršeno podnosi obrezivanje, a i ako je jako obrezan, lijepo raste.
- Obilno obrezivanje najbolje je obaviti u proljeće, kada lovor ponovno počne nicati, kako bi se gole grane koje su se pojavile tijekom jakog obrezivanja brzo prekrile novim izdancima.
- Lovor se jednostavno reže (oblikuje) na željenu visinu škarama za živicu (motornim, električnim ili ručnim).
- Ako s estetskog stajališta ne želimo toliko spuštati živicu, možemo je naravno obrezati nekoliko puta godišnje, jer lovor savršeno podnosi obrezivanje
.Opis pripremila: Anica Brinc, ing. poljoprivrede