ŠTO TREBA ZNATI PRIJE SADNJE FEIJOE
POTREBAN MATERIJAL ZA SADU FEIJOE
- sadnica feijoe (većina sorti feijoe nije samooplodna pa im je potrebna sorta za oprašivanje)
- obična vrtna zemlja (s malo više gline)
- posuda i podloga za sadnju sadnica
- tekuće gnojivo za voće ili posebna voćna organsko-mineralna gnojiva (ako koristite tekuća gnojiva, uzeti u obzir koncentraciju od 1%, što je 10 ml gnojiva / 10 L vode)
- glinene pore
ILI:
- sadnica feijoe (većina sorti feijoe nije samooplodna pa im je potrebna sorta za oprašivanje)
- lopata
- vrtno tlo
- tekuće gnojivo za voće ili posebna voćna organsko-mineralna gnojiva (ako koristite tekuća gnojiva, uzeti u obzir koncentraciju od 1%, što je 10 ml gnojiva / 10 L vode)
- treset ili komposta
- potpora-potporni stup
- vrpca za vezivanje
VRIJEME SADNJE FEIJOE I POSEBNE ZNAČAJKE
- Feijoje se sade praktički tijekom cijele godine (najviše se preporučuje u proljeće), jer se obično sade u lonac. S izuzetkom mediteranske klime, gdje se mogu saditi na otvorenom zbog prikladnih zimskih temperatura. U kontinentalnoj klimi Slovenije feijoa se uzgaja kao biljka u posudi, jer podnosi mraz samo do -5 °C.
- Feijoja se pravilno zalijeva tako da se zemlja osuši između zalijevanja. To se jednostavno provjerava prstnim testom gornjeg sloja tla. Ako je feijoa stalno u vlažnom tlu, brzo dolazi do truljenja korijena. Feijoja se zalijeva mekom vodom (kišnica ili odstajala voda).
- Feijoa treba potpuno sunčano mjesto (najmanje 5-6 sati sunčeve svjetlosti dnevno).
- O potrebi za svjetlom se mora voditi računa i osigurati i zimi, gdje ih prezimljavamo, inače izgubi lišće. Feijoja se inače tjera u proljeće i biljka je oslabljena.
- Feijojo se može prezimiti na negrijanom svijetlom mjestu na temperaturi od 10-15 ° C. Pazimo da nema velikih temperaturnih razlika između vanjske i unutarnje strane. Prekomjerne temperaturne razlike mogu, poput nedostatka svjetla, uzrokovati opadanje lišća.
- Feijoji u suhim prostorijama odgovara prskanje, koristimo također meku vodu. Konstantna vlaga na lišću sprječava pojavu štetočina poput grinja.
- Feijoa se prenosi na otvoreno tijekom vegetacije (u ožujku), kada su prosječne temperature 10°C i više. Biramo južnu ili jugozapadnu stranu.
PRIPREMA SADNICA FEIJOE ZA SADNJU
- Prilikom sadnje feijou nemojte skratiti. Uklonite samo sve suhe izdanke.
- Sadnica uzgojena u loncu zalijeva se 2-4 sata prije sadnje. Sadnica u loncu može pričekati kasniju sadnju, samo je treba zaliti.
SADNJA FEIJOE
1. SADNJA FEIJOJE U LONCICU
ODABIR BILJKE ZA SADNJU
- Feijoja se može saditi u plastične, glinene i drvene posude. U plastičnim posudama tlo se brže zagrijava u proljeće, sporije se suši na ljetnim vrućinama, ali veća je vjerojatnost da će korijenje biti u stalno natopljenom tlu ako se nepravilno zalijeva. Glinene posude korijenu daju veću prozračnost, stabilnije su, ali ih je zbog težine teže i pomicati. Drvene posude također se preporučuju, jer su lagane i pružaju prozračnost korijenju. Bez obzira na materijal, ručke su važne za velike posude kako bi se mogle pomicati.
- Odgovarajuća veličina posude za jednogodišnju biljku je promjera oko 20 cm, a za dvogodišnje ili trogodišnje sadnice treba biti promjera oko 30 cm. Za početak se ne preporučuje prevelika posuda jer otežava kontrolu vlažnosti tla.
- Na kraju, kada biljka preraste manji lonac u koji su posađene manje biljke, feijou je potrebno presaditi u odgovarajuću veću posudu.
- Također ne smijemo zaboraviti da feijou ne smijemo ostaviti stajati u vodi, stoga pripazite na lonac sa slobodnom drenažom vode.
SADNJA FEIJOE U LONCU - Slika 1
- Na dno odabrane posude rasporedite sloj gline debljine dva prsta, koji će osigurati dobru drenažu.
- Zatim se lonac do jedne trećine napuni vrtnom zemljom (s većim udjelom gline).
- Stavite sadnicu feijoe u posudu i prekrijte je zemljom. Dodamo voćno organsko-mineralno gnojivo. Korijenova gruda ne smije biti u izravnom kontaktu s gnojivom.
- Jamu napunite do vrha ostatkom zemlje, malo je pritisnite i zalijte.
- Biljku treba saditi tako da gornji dio korijenske baze bude u zemlji.
- Preporuča se presađivanje feijoe u svježu zemlju svakih 5 godina, čime se biljci osigurava nova zaliha hranjivih tvari i posljedično bolji rast. Presadite kada korijenje preraste grudicu u loncu.
Slika 1: Demonstracija sadnje feijoe u lonac
2. SADNJA FEIJOJE NA VANJU
PRIPREMA JAME ZA SAĐENJE
- Preporuča se iskopati jamu za sadnju nekoliko dana prije sadnje. Širina jame treba biti 40-60 cm, a dubina 30-40 cm.
- Feijoa je fleksibilna u pogledu tla i nije zahtjevna vrsta, ali ne podnosi pretjerani unos organskih tvari (treseta, komposta, šumskog humusa), a uopće se ne gnoji stajskim gnojem.
- Prilikom sadnje nekoliko feijoa u nizu (prikladne i za živice), razmak sadnje treba biti oko 4 m, a međuredni razmak 5-7 m.
- Prilikom iskopa jame odvojite gornji plodni sloj od donjeg sloja zemlje - na zasebne hrpe.
- Sadimo li feijou na otvorenom, možemo je posaditi i u zemlju kako biste je zaštitili od pregrijavanja i štetočina.
SADNJA FEIJOE NA OTVORENOM
- Na dno iskopane jame postavljamo gornji plodni sloj zemlje s travnatim pokrivačem prema dolje.
- Zatim dodajte voćno organsko-mineralno gnojivo. Ne dodajemo stajski gnoj.
- Dodajte sloj zemlje pomiješane s tresetom ili humusom i sve lagano pritisnite nogom.
- Potporni stup zabijemo u jamu za sadnju.
- Sadnicu feijoje zajedno s posudom stavite u jamu i prekrijte je vrtnom zemljom. Dodajte voćno organsko-mineralno gnojivo i treset. Korijenova gruda ne smije biti u izravnom kontaktu s gnojivom.
- Jamu napunite do vrha ostatkom zemlje, zdrobite je i zalijte.
- Zavežite sadnicu za oslonac.
- Feijoja se po potrebi zalijeva prve godine.
Slika 2: Demonstracija sadnje feijoe na otvorenom
OBREZIVANJE FEIJOE
- Prilikom sadnje feijou nemojte skraćivati.
- Uklonite samo suhe i oštećene izbojke.
- Kad sadnica naraste u jesen, uklanjamo izbojke koji su niži nego što namjeravamo imati deblo.
Opis pripremila: Anica Brinc, ing. poljoprivrede